Mzda, úver, hypotéka

Superhrubá mzda

Celkové náklady, ktoré platí váš zamestnávateľ vám aj všetkým inštitúciám vo vašom mene.  Je to suma, ktorú vášho zamestnávateľa reálne stojíte.

Superhrubá mzda zahŕňa

  • istý príjem, ktorý vám príde na účet – a zdá sa vám väčšinou príliš nízky (čistá mzda)
  • daňové zaťaženie a všetky povinné i nepovinné odvody, ktoré platí zamestnávateľ a zdajú sa mu spravidla príliš vysoké.

Hrubá mzda

Príjem zamestnanca, z ktorého sa hradí daň z príjmu a rátajú sa podľa neho aj poistné odvody zamestnanca – zdravotné a dôchodkové, invalidné plus poistenie v nezamestnanosti. Hrubá mzda môže vzbudzovať dojem, že celkom slušne zarábate. A rozhodne ju musíte mať uvedenú v pracovnej zmluve.

Priemerná mesačná mzda

Ikonický pojem analytikov, odborárov aj politických strán. Aktualizuje sa priebežne na webovej stránke Štatistického úradu SR a pre zaujímavosť, na ročnej úrovni v roku 2020 prekročila 1 100 eur mesačne. A to vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska!

Počíta sa ako priemer všetkých mesačných, rozumej hrubých miezd v národnom hospodárstve, teda aj tej vašej.

Čistá mzda

Peniaze, ktoré dostanete na účet v banke (vaši starí rodičia ich v mzdovej učtárni dostávali v obálke). Teda to, čo ostalo z hrubej mzdy po tom, ako z nej ruka štátu strhla daň a poistné. Zvyšnú sumu môžete prepiť, prejesť, resp. ako sa vraví, minúť na osobnú spotrebu. A tiež si niečo odložiť na horšie časy.

Čistá mzda je odpoveď na otázku, keď sa pýtate – koľko naozaj zarobím.

Poistné odvody

Sú to platby poistného do sociálneho a zdravotného poistenia, povinné a bez diskusie pre všetkých občanov. Obsahujú nemocenské a dôchodkové poistenie (starobné a invalidné), poistenie v nezamestnanosti, garančné a úrazové poistenie a rezervný fond. Sadzby poistného sú definované percentuálne z vymeriavacieho základu a ich výšku nájdete uvedenú (aj) na výplatnej páske.

Odvodové zaťaženie v roku 2020 sa pohybovalo na úrovni 34,6 percenta vymeriavacieho základu.

Vymeriavací základ

Všeobecný vymeriavací základ je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy. Zisťuje to Štatistický úrad SR vždy za jeden kalendárny rok. Je to nenahraditeľný pojem, ktorý slúži na výpočet poistných odvodov zamestnancov, zamestnávateľov, živnostníkov, umelcov aj dobrovoľne poistených osôb, čiže úplne všetkých a po celý príslušný rok.

Úver

Ak potrebujete peniaze, môžete si ich požičať – spravidla od banky. V takom prípade ste dlžník a ten, kto požičiava, je veriteľ. Ako naznačuje koreň slova, VERiteľ, ktorý poskytuje úVER, VERí, že mu dlžník peniaze vráti. Za svoju službu si vypýta vopred dohodnutú odmenu – tzv. úrok, ktorý je vyjadrený úrokovou sadzbou, spravidla ročnou, rátanou z požičanej dlžnej sumy. Úroková sadzba sa označuje percentom a skratkou p. a. (z latinského per annum, ročne). Veriteľ požičiava dlžníkovi dohodnutú sumu peňazí na určité obdobie, čo sa nazýva splatnosť.

Hypotéka

Hypotéka je úver, ktorého účelom je nadobudnutie, kúpa, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti. Ide o dlhodobý úver so splatnosťou 4 až 40 rokov. Keďže ide o vyššie sumy, dlžník musí v prospech veriteľa (banky) založiť nehnuteľnosť – tú, ktorú si kupuje či stavia, alebo aj inú. Podstatné je, aby hodnota založeného majetku stačila na pokrytie požičanej sumy  – volá sa to aj zábezpeka úveru. Vďaka založenej nehnuteľnosti, ktorou banka znižuje svoje riziko, a tiež vzhľadom na dlhší čas splácania majú hypotéky nižšiu úrokovú sadzbu v porovnaní s inými úvermi.

Predčasné splatenie hypotéky

Ak vám ide karta a náhle zbohatnete, môžete hypotéku splatiť predčasne, teda pred dohodnutým termínom (splatnosťou). Veriteľa, teda banku, tým však pripravíte o zisk z úrokov, preto musíte rátať s tým,  že to nebude zadarmo a že si za to môže vypýtať poplatok.

Mimoriadne splátky hypotéky

Ide o podobnú situáciu, keď náhle prídete k peniazom a chcete urýchliť splácanie hypotéky. Ak vám to finančná situácia umožňuje, môžete zaplatiť mimoriadnu splátku nad rámec dohodnutej pravidelnej platby a viac si tak odkrojiť z hypotéky. Aj tu si však banka môže účtovať poplatok ako kompenzáciu za „ušlý zisk“.

Refinancovanie

Ak máte dobrý príjem a veríte si, môžete úver splatiť aj tak, že si vezmete nový, spravidla vyšší a výhodnejší. Nový úver môže mať nižší úrok alebo ho banka rozloží na dlhší čas. Výsledkom sú nižšie mesačné splátky a pocit, že ste na transakcii zarobili.

Spotrebný úver

Pôžička, pri ktorej nemusíte zdokladovať jej použitie. Banke je jedno, či požičané peniaze miniete na nové auto, dovolenku alebo ich prepijete. Preto sa poistí vyšším úrokom – keďže jej neručíte žiadnym majetkom. Splatnosť úveru býva od 1 do 8 rokov.

Splatnosť úveru

Čas, na ktorý vám veriteľ (banka) požičia peniaze. Na konci splatnosti úveru je posledná splátka, po ktorej si vydýchnete. Od dĺžky splatnosti závisí výška pravidelnej splátky. Čím dlhšie úver splácate, tým je splátka nižšia. Ale netešte sa predčasne – v takom prípade za úver celkovo zaplatíte viac. Celkovú cenu úveru vyjadruje RPMN, ročná percentuálna miera nákladov.

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používať naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.